Historia

Klub

Od 1958 roku toczy się piękna historia toruńskiego klubu, dla którego siatkówka to coś więcej niż tylko sport. Poznajmy historię Budowlanych Toruń!

21 stycznia 1947 roku do życia powołano Toruński Klub Sportowo-Turystyczy „Budowlani”. Ponad 10 lat później, w roku 1958 utworzono w nim sekcję siatkówki kobiet. W tym celu przejęto działający wówczas klub Olimpia, zmieniając go na TKST Budowlani Toruń. Tak rozpoczęła się trwająca prawie sześć dekad historia toruńskiego klubu siatkarskiego, który do dziś dostarcza nam nietuzinkowe emocje i nakłania do siatkówki nawet tych najmniej aktywnych.

Budowlani Toruń zadebiutowali w sezonie 1959 w II Lidze, którą ukończyli z brązowym medalem. Wymarzony debiut wzbudzał chęć awansu, co z pewnością przyczyniło się do jeszcze lepszego finiszu w sezonie następnym. Torunianki zajęły drugie miejsce, które było premiowane awansem do ekstraklasy (wówczas I Liga). Pobyt na najwyższym szczeblu rozgrywek nie trwał jednak długo. Debiutancki sezon w ekstraklasie zakończyły na ostatniej pozycji, w efekcie czego spadły z powrotem do II Ligi. Następne lata to ciągły bój o powrót do elity krajowej, kończący się często happy-endem, jednak sam pobyt na tym szczeblu rozgrywek przemijał wraz z końcem sezonu.

Dopiero po awansie w 1967 roku Budowlani zdołali utrzymać się nieco dłużej. Liga, tak jak dziś składała się z 12 drużyn. Torunianki zajęły 10. miejsce, wyprzedzając w tabeli dwie spadkowe drużyny – Gwardie Wrocław i Gedanie Gdańsk. Sukcesu niestety nie udało się powtórzyć w sezonie 1968/69.

W dalszych latach Budowlane walczyły głównie na zapleczu ekstraklasy, gdzie zajmowały dość wysokie pozycje. Kilkukrotnie udawało się nawet zdobyć brązowy medal. Fantastyczny dla torunianek okazał się sezon 1986/87, po którym udało się ponownie zagościć w I Lidze. Co prawda, zajęły w nim ostatnie 10. miejsce, jednak następny sezon zakończył się powtórnym awansem. Po dwóch latach w ekstraklasie, w 1991 po raz szósty w historii torunianki powróciły do II Ligi. Jak dotąd nie udało się ponownie trafić na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce. Przez długi czas w naszym regionie siatkówka przebiegała głównie pod znakiem dominacji drużyny z Torunia.

Sezon 1991/92 toruńskie siatkarki kończyły zaciętym meczem z ŁKS-em Łódź, którego stawką był awans do I Ligi. Walka zakończyła się niepowodzeniem, a klub doczekał się znacznych zmian. Postanowiono rozwiązać drużynę seniorek i skupić się na trenowaniu młodzieży. Na przełomie wieku XIX i XX klub występował głównie w zawodach młodzieżowych. Przełomowy okazał się rok 2005. Zespół awansował do II ligi (wtedy już trzeci szczebel rozgrywek). W kolejnym sezonie Budowlane zajęły pierwsze miejsce w grupie pomorskiej i ponownie trafiły na zaplecze ekstraklasy. Rozpoczęto, zatem drugie podejście do stałego zagoszczenia na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce. Walka trwa de facto do dziś.

W pierwszych latach po powrocie do I Ligi Budowlani skupiły się na samym utrzymaniu. Rywalizacja nie zawsze kończyła się pomyślnie. Po sezonie 2009/2010 zespół ponownie spadł do II Ligi. Duży wpływ miały na to problemy finansowe, spowodowane brakiem sponsora. Ponadto włodarze klubu postanowili zakończyć współpracę z trenerką Ewą Openchowską. Funkcje tę powierzono dotychczasowemu jej asystentowi – Mariuszowi Soi. Klub szybko pozbył się kłopotów finansowych, a sam trener uczynił z Budowlanych stałego i mocnego pierwszoligowca. W sporcie jednak poprzeczkę stawia się coraz wyżej. Budowlani Toruń mają wielkie chęci i aspiracje awansu do Orlen Ligi, o czym dobitnie przekonuje nas historia klubu. W sezonie 2014/15 Budowlani sięgnęli po brązowy medal, co jeszcze bardziej wzbudziło apetyt na awans.