Jesteśmy w FINALE!!!

W piątym meczu półfinałowym I ligi kobiet zespół Budowlanych Toruń pokonał Wisłę Warszawa 3:1. Podopieczne trenera Mariusza Soi po raz kolejny pokonały stołeczny zespół we własnej hali i w maju zagrają w finale z ŁKS-em Commercecon Łódź. Najlepszą zawodniczką spotkania wybrano środkową Budowlanych, Jowitę Jaroszewicz.

Pierwsza partia decydującego spotkania lepiej zaczęła się dla torunianek, które po ataku Jowity Jaroszewicz prowadziły już 4:0. Siatkarki Wisły szybko jednak opanowały nerwy i po atakuBarbary Włodarczyk doprowadziły do remisu 5:5, a potem wykorzystując błędy rywalek, wyszły na prowadzenie. Dobrze jednak funkcjonował blok Budowlanych i trener Mirosław Zawieracz musiał poprosić o przerwę przy stanie 10:7 dla gospodyń. Dobrze na środku siatki radziła sobie Jowita Jaroszewicz, jednak jej koleżanki ze skrzydeł zbyt często się myliły i po bloku Włodarczyk znów był remis (15:15). Po przerwie na życzenie trenera Mariusza Soi torunianki znów uzyskały niewielką przewagę (21:18). W końcówce świetnie na środku radziła sobie Jaroszewicz, a po zepsutym serwisie Moniki Kutyły było 24:21 dla gospodyń. Potem jednak punktowały Ivana Isailović i Włodarczyk i trener Soja musiał wykorzystać drugą przerwę. Po niej trzecią piłkę setową wykorzystała Ilona Gierak i Budowlani objęli prowadzenie w tym spotkaniu.

Po wyrównanym początku drugiego seta torunianki dobrze grając w bloku i unikając błędów, szybko wyszły na prowadzenie 8:4 i trener Zawieracz przywołał swoje zawodniczki do ławki rezerwowych. Budowlani stopniowo, konsekwentnie powiększali swoją przewagę, wykorzystują słabość rywalek, jeśli chodzi o przyjęcie zagrywki (13:7). Dobrze dysponowana była zwłaszcza Ilona Gierak, która nie bała się atakować z drugiej linii, Ewelina Ryznar przytrzymała blokiem rywali i było już 20:12 dla gospodyń. Trener Mirosław Zawieracz próbował się jeszcze ratować zmianami, ale to również nie przyniosło skutku. W końcówce nie do zatrzymania była Marzena Wilczyńska i po jej ataku Budowlani wygrali wysoko drugiego seta do 14.

Na początku trzeciej partii torunianki popełniły kilka prostych błędów i przy stanie 6:3 dla rywalek o przerwę poprosił trener Mariusz Soja.Warszawianki jednak odzyskały skuteczność, której brakowało im w poprzedniej partii i dość długo utrzymywały bezpieczną przewagę. Jednak torunianki znalazły słaby punkt w przyjęciu Wisły i w końcu dogoniły rywalki, wychodząc nawet na prowadzenie 11:10. Gra się wyrównała, ale głównie za sprawą błędów, które popełniały na przemian oba zespoły. W zespole Wisły skutecznie atakowały Monika Kutyła iBarbara Włodarczyk, w drużynie z Torunia wciąż liderką była Ilona Gierak, którą dzielnie wspomagała Marzena Wilczyńska. W końcu jednak warszawianki przełamały impas i po ataku Kutyły wyszły na prowadzenie 19:16. W końcówce zespół Budowlanych mimo ofiarnej gry w obronie wydawał się całkowicie bezradny w ataku. Blok wiślanek zatrzymał Ilonę Gierak i było już 24:18 dla stołecznej drużyny. Seta wynikiem 25:19 zakończył zepsuty serwis Jowity Jaroszewicz.

Podrażnione porażką torunianki czwartego seta rozpoczęły od prowadzenia 3:0, a po asie serwisowym Jowity Jaroszewicz przy stanie 7:2 dla Budowlanych grę przerwał trener Mirosław Zawieracz. Gdy po kiwce Marzeny Wilczyńskiej na tablicy wyników było 11:3 dla Budowlanych, w szeregi Wisły powoli wkradało się zwątpienie. Kolejne cztery akcje jednak znów dały nadzieję warszawiankom i przy prowadzeniu 11:7 o przerwę poprosił trener Mariusz Soja. Po niej torunianki ze zdwojoną energią przystąpiły do gry i powiększyły przewagę do siedmiu punktów (15:8). Znów o sobie dała znać Jowita Jaroszewicz (18:11), a warszawianki miały coraz większe problemy z trafieniem w boisko. Zespół Budowlanych grał już spokojnie do końca i ostatecznie wygrał po bloku Jaroszewicz 25:12, awansując tym samym do finału I ligi kobiet.

KT7 CNC Budowlani Toruń – Wisła Warszawa 3:1
(25:23, 25:14, 19:25, 25:12)

stan rywalizacji play-off: 3:2 dla Budowlanych
awans do finału I ligi kobiet: Budowlani Toruń

Składy zespołów:
Budowlani: Łukaszewska, Wilczyńska, Gierak, Jaroszewicz, Ryznar, Filipowicz, Bąkowska (libero) oraz Siwka (libero), Lewandowska i Wiśniewska
Wisła: Nowgorodczenko, Isailović, Włodarczyk, Kutyła, Sachmacińska, Naczk, Saad (libero) oraz Wawrzyniak, Nowak, Śmieszek i Sołodkowicz

źródło: siatka.org